DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

tchořenky Toník & Xaramelka

Klec nebo voliéra

Každý chovatel preferuje jiné vybavení a každá fretka má jiné nároky. Velikost obydlí fretky záleží na počtu jedinců v něm ubytovaných a také na jejich pohlaví. Samci bývají zpravidla o hodně větší než samičky. Dále je potřeba zvážit chov doma a venkovní chov.

Za sebe mohu doporučit chov doma a to z několika důvodů. Fretka je v častějším a silnějším kontaktu s člověkem než fretka umístěná v sebekrásnější voliéře na konci zahrady. Já jako chovatel mám větší přehled o jejím chování, zdraví a potřebách (potrava, příznaky nemocí). A v neposlední řadě, fretka chovaná v bytě není vystavena přírodním podmínkám jako je chlad či teplo. Tomu se dá samozřejmě předejít kvalitně sestavenou voliérou, ale i tak.

Voliéra

Bývá postavena z dřevotřísky, izolována polystyrenem a jako podlážka bývá často použito PVC. Tím se stává fretčí příbytek chráněným proti průvanu, fretky mají své soukromí a díky linoleu je prostor dobře udržovatelný. Voliéru si lze nechat vyrobit u truhláře dle vlastních představ a požadavků, či odkoupit již nějakou starší. Možnou nevýhodou voliéry je, že má v bytě své pevné místo a nedá se s ní lehce manipulovat.

Klec

V dnešní době jsou, zejména v e-shopech, dobře dostupné klece přímo pro fretky. Lze ji nahradit jinou prostornou klecí nebo si klec nechat vyrobit na zakázku. Při výběru klece by měl chovatel dát pozor na velikost mezer mezi mřížkami. Některým samičkám stačí 2cm a cesta ke svobodě je volná. V horším případě vedou tyto 2cm k rychlému zranění či dokonce úmrtí. Výhodu klece je lehká údržba a manipulace ( většina klecí je opatřena kolečky) či snadná dostupnost při koupi. Možnou nevýhodu může být průvan při špatném umístění kleci či její zabezpečení proti otvírání. Některé fretky jsou totiž natolik šikovné, že se klasické otevírání u klece naučí obsluhovat samy. V tomto případě stačí klec zabezpečit např. karabinkou.

 

   

naše klec Ferret Nation

Krmivo

K dostání je nepřeberné množství druhů krmiv pro fretky. Ne však všechna krmiva jsou kvalitní jen díky obrázku fretky na obalu. Krmivo pro fretku, by v každém jejím věku, mělo obsahovat vhodné množství tuku a bílkovin.

 

  bílkoviny tuky
mládě 40% 22%
aktivní věk 36% 22%
senior 33% 19%

Tato tabulka je jen orientační.

V každém případě by bílkovina v krmivu měla být živočišného původu, nikoliv rýže, moučka či pšenice. To jsou případně jen doplňkové složky granulí. Kvalitní a vyzkoušená jsou krmiva Totally ferret, Ferret complete, ANF, Vitakraft či nově dostupné na českém trhu Frettchen4You. V případě, že nemáte možnost nakupovat přímo fretčí granule, lze fretky krmit kvalitními kotěcími granulemi. Nikoliv kočičími! Ozkoušené jsou např. Orien kitten nebo Brit care kitten nebo Orijen. Acana vyrábí granule pouze kočičí, které jsou ovšem přizpůsobeny i potřebám koťat, tedy i fretek. Nedoporučuji Whiskas, Friskies ani nic podobného!

V případě, že má fretka dostatečný přístup ke kvalitním granulím, v podstatě dostává vše, co potřebuje. Pro zpestření stravy můžeme podávat např. syrové kuřecí nebo rybí maso (pozor na syrové vepřové a přenos onemocnění), kotěcí kapsičky (Ontario, Brit care ), syrový žloutek (jednou za čas), kus zeleniny nebo ovoce a snad všemi fretkami oblíbené vitamínové pasty od Gimpetu nebo pastu Malt-soft od téže firmy. Většina fretek nepohrdnou ani různými kočičími pamlsky.

Přirozená strava

Fretku lze krmit i syrovou stravou. Osobně s tím nemám dostatek zkušeností, proto nemůžu podat přesnější informace. Moje holky dostávají zhruba obden hrst syrového masa (hovězí, kuřecí nebo kuřecí srdíčka) nebo kapsičku. V případě zájmu můžete nahlédnout na stránky CHS Ferret majestic, kteří krmí masem od roku 2009.

 

 

Pelíšek

Fretky nepotřebují v kleci žádnou podestýlku! v žádném případě piliny či seno (způsobují dýchycí potíže, záněty očí, atd.), proto je dobré, aby se měly kam zachumlat, kde se schovat, aby se cítily bezpečně a mohly pohodlně spát. Dobře dostupné jsou speciální fretčí pelíšky jako hamaky či spací tunely, avšak stejně dobře poslouží klasický malý pelíšek nebo ručník položený na dně.

       pelíšek jako kukaň         klasický pelech                tunel                         závěsná hamaka

 

Hračky

Fretky jsou velmi inteligentí zvířata a rády si hrají. Jejich hračky vůbec nemusí být náročné. Velmi dobře využijí např. pouzdro od kinder vajíčka, ve kterém je uzavřeno trochu čočky, ponožku vycpanou igelitovými pytlíky a dobře! uzavřenou nebo z obou stran seříznutou pet lahev. Zakoupit lze i hračky pro kočky jako myšky, míček s rolničkou, ježek na prutě, plyšák nebo přímo fretčí jako plastová koule, chobotnice, různé tunely a nebo jiné prolézačky. Pozor na materiál ze kterého hračky jsou! Některé fretky rády koušou gumu. Také malé částice jako jsou očička nebo snadno ukousnutelný ocásek se můžou stát během pár vteřin nebezpečnými.

            hračka s rolničkou                     ježek na prutě                              chobotnice

 

 

Přeprava

S fretkou lze velmi dobře cestovat, stejně jako např. se psem. Většina chovatelů chodí se svou fretkou na procházky ven. K tomu je zapotřebí pořídit kšírky určené fretkám (nilonové či kožené) a zajisté také vodítko. Ať už navíjecí či klasické kratší. Nikdy nenechávejte venku běhat sebevíc ochočenou fretku volně. Nikdy nevíte co se přihodí, co ji vystraší a kam se schová nebo uteče. Potom je pozdě plakat. V případě, že se fretka ztratí je dobré v místě vyvěsit plakáty s fotkou, popisem a kontaktem na Vás. V případě, že má nalezená fretka registrovaný identifikační čip, může veterinář snadno určit majitele.

Pro jízdu autem, autobusem či jinou hromadnou dopravou doporučuji přepravku. Do přepravky můžeme umístit WC (popř. nasypeme kočkolit na podlážku), napaječku, závěsný pelíšek a misku s granulemi. Na kratší vzdálenosti, zejména pěšky můžete své fretce pořídit klokaní batůžek nebo jinou přenosnou tašku. Nikdy nenechávejte běhat fretku během jízdy volně po autě. Jde o bezpečí její i Vaše.