DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

tchořenky Toník & Xaramelka

Zdravotní péče

Očkování: První očkování podstupuje fretka v 6.-7.týdnu svého života a to proti psince. Další přeočkování následuje za 3.týdny a poslední přeočkování také za další 3.týdny. Proti vzteklině musí být fretka očkována ze zákona. Očkuje se ve 3.-6. měsíci. V dospělosti podstupuje fretka jednou za rok přeočkování. Pozor na očkování vakcinou CANVAC. Může být pro fretku smrtelně nebezpečná!

Drápky: Většina fretkařů stříhá drápky fretkám doma, ale v případě, že si nevíte rady, můžete požádat veterináře a on Vám jistě rád pomůže a pro příště ukáže co a jak. My stříháme drápky cca 1x za 14dní o víkendu. Nestříhejte drápky nůžkami, ale kleštičkami k tomu určenými. Drápek se stříhá cca 2mm od lůžka (růžová část drápku). Pozor, aby jste fretku nestřihli do živého! Pokud Vaše fretka nerada snáší stříhání drápků, můžete jí tento úkon zpříjemnit pastou Malt-soft. Freťule bude blaženě oblizovat tubičku a manikúry si ani nevšimne.

Uši: Uši se fretkám špiní velmi individuálně, ale obecně platí pravdilo, že čím častěji uši čistíte, tím více mazu vzniká. K očistě používáme kapky do uší určené zvířatům a opatrně, abychom nepoškodili zvukovod očistíme vnější ucho. Pokud si Vaše fretka uši neustále drbe a špiní se jí více než obvykle, může se jednat o svrab. V tomto případě navštivte veterináře, který udělá pod mikroskopem rozbor stěru a nasadí účinnou léčbu (většinou Stronghold).

Koupel: Není dobře koupat fretky moc často. Mylná představa, že čím více fretku koupete, tím více voní, Vás může přivést k pravému opaku. Fretka má své přirozené "aroma", kterým je cítit a čím více se budete snažit ho z ní vydrbat, tím více se freťule bude snažit "vonět" po svém. Já koupu holky pouze v nejvyšší nouzi což je průměrně 1x ročně. V případě, že chcete fretku pravidelně koupat, stačí jednou za měsíc. I to se mi zdá dost. Na srst používáme fretčí šampón. Je více druhů a ne každé fretce vyhovují všechny. Je potřeba ozkoušet, který jí sedne. Doporučuji např. šampón Marty s jasmínovo citrusovou vůní nebo FerretSheen s vůní okurky a melounu.

              

  rekonvalescenční pasta         kapky do uší                              kleštičky na drápky                                        šampon       

    

Kastrace: Důvodů, proč fretka podstupuje kastraci, je mnoho. Kastrace samiček bývá většinou ze zdravotního důvodu. Opakující se dlouhodobá říje může, v krajních případech, končit až smrtí. Kastrací se předchází těmto komplikacím. V případech, kdy samička říjí již delší dobu, je kastace mnohdy jediný způsob, jak říji ukončit a zvíře zachránit. První doba, kdy je možnost fretku vykastrovat, je po její první říji. V žádném případě však ne, pokud je fretce méně než 8 měsíců. Pokud neplánujete odchov mláďat, je lepší vykastrovat samičku zavčas, dokud není ohrožena na zdraví. U starších fretek (okolo 6ti let) veterináři ve velké většině kastraci doporučují, jelikož pozdější nádory vaječníků, dělohy či pachových žláz mohou být příčinou smrti. Tento zákrok však přináší i jistá rizika. Často nebývá krizová sama operace, ale narkóza. Proto je vždy lepší vyhledat veterináře se zkušenostmi pro případ, kdy by nastaly komplikace.

V samců je zákrok o něco snazší, ale jistě ne zanedbatelný. Samci se kastrují zejména při chovu více fretek. Pokud chováte dva samce, může se stát, že se jako říjní nesnesou a potom může být kastrace řešením jejich společného soužití. U samičky a samce je hlavním důvodem zabránit nakrytí samičky. V případě, že je samička kastrovaná a sameček ne, je téměř 100% že ji bude "tahat" a "obtěžovat". Dalším důvodem je značkování. V říjí (u samce až 3/4 roku) samci značkují svoje teritorium a  to se může stát hlavním důvodem, proč se rozhodnete kastrovat. Samec by také neměl být mladší než 8 měsíců.

Cenové údaje o kastraci Terezky a Tondy si můžete prohlédnout v sekci "finance"

Suprelorin: V poslední době se mluví o kastraci pomocí implantátu Suprelorinu. Jedná se o hormonální kastraci jejíž výhodou je návratnost plodnosti jedince. Délka působení je individuální, uvádí se 15-40měsíců. Lze však implantát vyjmout i dříve a znovu zařadit fretku do chovu. Nevýhody aplikace Suprelorinu nejsou zatím známy z důvodu krátkosdbého používání implantátu u fretek.

Dále se Suprelorin používá k léčbě a prevenci onemocnění nadledvin. S tím máme zkušenost u Aslanky, které byl aplikován ve věku 2let a vydržet do konce života.

 

Odstranění pachových žláz:  tento zákrok je od roku 2004 zákonem zakázán! a považován za týrání zvířat. Pokud Vám veterinář nabídne odstranění žláz, důkladně si rozmyslete, zda svou fretku necháte kastrovat u něj a nebo se porozhlédnete po zodpovědnějším veterináři. Ve větší míře případů, kdy majitelé nechali odstanit fretce pachové žlázy, se objevily problémy se svěrači, pohyblivostí zadních končetin nebo následné záněty špatně odstraněných žlázek.

Říje: samička :  do říje přichází obvykle první jaro po narození. Není to ovšem podmínkou. Spousta samiček letos přišla do říje již kolem Vánoc. Každopádně říji můžete čekat nejdříve okolo 6.měsíce věku. Projevuje se zvětšením vulvy až do velikosti třešně. Samičku v říji je potřeba hlídat a pokud říje sama po cca 30dnech neodezní, je třeba zakročit a říji ukončit. Nejpřirozenějším prostředkem je nakrytí samice. Pokud nechceme mladé, lze použít samce "kastráta", který je stále aktivní či samce s vasektomií. Dalším způsobem je úprava denního režimu, tj. zatemnění fretčího příbytku a snížení teploty na cca 18C°. Z dědictví předků,tchořů, si samička "uvědomí" že se blíží zima a doba pro odchov mladých není příznivá. Asi nejčastějším ukončením říje je hormonální injekce, poskytovaná u veterináře. Nejméně bezpečným ukončením je přímá kastrace. Tato operace se většinou podstupuje u fretek, které jsou přeříjené (říjí již déle než měsíc). V těchto případech je to často jediný způsob, jak zachránit fretce život. Při běžném ukončení říje se kastrace nedoporučuje, jelikož fretka je již ze samotné říje vyčerpaná a zákrok ji na síle nepřidá.

      sameček :  u samečka říje trvá zpravidla od jara do podzimu, tj. 3/4 roku. To by měli zvážit budoucí majitelé freťáka, kteří se často překvapí, když jejich adolescent začne značkovat své okolí. Hlavním projevem je zvětšení varlat a následné značkování. Sameček se otírá bříškem o předměty ve svém okolí (misky, záchůdek, koberec, bačkory,..) a značkuje si své teritorium. Freťáka lze kastrovat v říji, nicméně ne dříve než okolo 8měsíce věku. Pokud je freťák říjný, bývá často nutné oddělit ho od samičky a to i v případě, že je samička kastrovaná.